Misja Przyszłość

 Jak będzie wyglądał świat w 2050 r. i co możemy zrobić, by przeciwdziałać zmianom klimatu? W serii podcastów "Misja Przyszłość" przygotowanych przez Tokfm będzie rozmawiać Anna Stachowska z zaproszonymi gośćmi.

  Odcinek 15 -  Neutralność klimatyczna. Czym jest i jak ją osiągnąć?

W finałowym odcinku  do rozmowy o neutralności klimatycznej  Anna Stachowska zaprosiła Frederic Faroche oraz Zarząd Veolii w Polsce. Z audycji dowiemy się w jaki sposób dążenie do neutralności klimatycznej wpływa na nasze działania i co jest konieczne, byśmy wypełnili zobowiązania wobec planety i przyszłych pokoleń. 

 

Odcinek 13 - Zbliża się kres ery węgla. Jakie będą paliwa przyszłości?

Czeka nas transformacja w sektorze energetycznym. Marcin Orłowski, dyrektor operacyjny, członek zarządu Veolii w Polsce wyjaśnia, jakie zmiany czekają branżę ciepłowniczą i energetyczną w obszarach wytwarzania, dystrybucji i odbierania energii i ciepła. I jak Veolia chce zrealizować ambitny plan rezygnacji z węgla do roku 2030 i zerową emisyjność do roku 2050.

 Odcinek 14 - Nowoczesna oferta wykracza poza ciepło i energię. Czym jest multiutilities?

O wyzwaniach stojących przed polską branżą ciepłowniczą i energetyczną, a także o nowych technologiach, które mogą zrewolucjonizować handel energią i ciepłem, mówi Krzysztof Zamasz, członek zarządu, dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce, oraz prezes Veolia Energy Contracting Poland.

 

 

Odcinek 11 - Na czym polega odnawianie zasobów świata?

Veolia wskazuje jako swojego interesariusza Planetę. To zobowiązuje  do podejmowania konkretnych działań na rzecz środowiska tak samo jak wobec akcjonariuszy, klientów czy pracowników. W podcaście Agata Mazurek-Bąk, członek zarządu oraz dyrektor HR Grupy Veolia w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej opowiada, co mogą robić przedsiębiorstwa, aby działać na rzecz Ziemi, realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju oraz powstrzymać postępujący kryzys klimatyczny.

 Odcinek 12 - Jak proces digitalizacji wpływa na transformację biznesu i miast?

Co się kryje pod pojęciem "Digital Disruption"? Jak proces digitalizacji wpływa na biznes? Jaką rolę w rozwoju innowacyjności odgrywają startupy? Co z technologiami Big Data i Data Science? O wpływie digitalizacji na nasze życie opowiada Luiz Hanania, wiceprezes zarządu, zastępca dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce, dyrektor ds. finansowych, efektywności operacyjnej, transformacji cyfrowej i innowacji na Strefę Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Odcinek 9 - Chłodzenie

W związku z globalnym ociepleniem mamy do czynienia z falami upałów, które są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców miast w związku z efektem "miejskiej wyspy ciepła".  O tym, jak zieleń pomaga walczyć z miejskim żarem i jak się chłodzić w duchu eko, Anna Stachowska rozmawia z dr. Kamilem Leziakiem, klimatologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

 Odcinek 10 -Gaz

Neutralność klimatyczna, w ramach której Europa ma stać się neutralna dla klimatu do 2050 roku, wymaga dość radykalnych zmian, przede wszystkim wyeliminowania wysokoemisyjnych paliw z miksu energetycznego. O tym jaką rolę odegra gaz w procesie transformacji energetycznej.   Anna Stachowska rozmawia z dr. inż. Jarosławem, Tworógiem.

 Odcinek 7 - Zero Waste

O tym, jak możemy  zmniejszyć ilość generowanych śmieci, na czym polega reguła 5R i jak zmiany w naszym codziennym życiu mogą pomóc planecie, opowiada Daniela Grzesińska, przyrodniczka z pasji i wykształcenia, założycielka Fundacji Alter Eko. 

 

 Odcinek 8 - Biometria

Jakie szanse wiążą się z biometrią? Miasta przyszłości- czym systemy elektroniczne na nas patrzą? Rozmowa z Andrzejem Cieślakiem, ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa i komunikacji przemysłowej, o tym, jakie techniki biometryczne czekają na nas w przyszłości.

 

Odcinek 5 - Fotowoltaika

Czym jest fotowoltaika? Czy każdy z nas może produkować własny prąd? Czy jest to czyste źródło energii odnawialnej? W dzisiejszym odcinku Anna Stachowska rozmawia z dr. Maciejem Sołtysikiem z Politechniki Częstochowskiej o tym, czym jest fotowoltaika i od czego zacząć, jeśli chcemy zainstalować u siebie panele fotowoltaiczne.

  Odcinek 6 - Czym jest GOZ i czy to się nam opłaca?

Z punktu widzenia  troski o środowisko, w którym żyjemy my i nasze dzieci - Gospodarka w Obiegu Zamkniętym to bardzo ważna idea.  O tym, co możemy zrobić, aby nasz dom czy firma stały się bardziej GOZ, Anna Stachowska rozmawia z Martą Wierzbowską-Kujdą, redaktor naczelną "Teraz środowisko".

Odcinek 3 - Zieleń Miejska

Miasta często są zatłoczone, głośne i przegrzane. Parki, lasy, łąki, zarośla, zieleńce czy pojedyncze drzewa przy ulicach zmniejszają odczuwanie przez mieszkańców wielu niedogodności. O tym, jaką rolę pełni miejska zieleń i co każdy z nas może zrobić dla środowiska naturalnego w mieście rozmawiamy z Maciejem Podyma z Fundacji Łąka.  

Odcinek 4 - Odpady i ich segregacja

Polak wytwarza w ciągu roku ponad 300 kg śmieci. Odpady to obecnie największy problem ekologiczny w naszym kraju.  O tym, czym są odpady, w jaki sposób możemy je ponownie wykorzystywać i jak w przyszłości mogą wyglądać systemy segregacji w polskich miastach, w rozmowie z Michałem Dąbrowskim, przewodniczącym Rady Polskiej Izby Gospodarowania Odpadami.

Odcinek 1 - Zmiany Klimatu

Co możemy realnie zrobić, by nie generować tych zmian, jak możemy chronić naszą planetę przed tymi zjawiskami? Rozmowa z Profesorem Szymonem Malinowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Odcinek 2 - O wodzie, bez "lania wody"   

Dziś woda jest nie tylko podstawowym dobrem do którego mamy prawo. O tym, czy wody może nam kiedyś zabraknąć rozmawiamy z dr Jarosławem Suchożebrskim z Uniwersytetu Warszawskiego.