Barometr Transformacji Ekologicznej

Przedstawiamy pierwsze i jedyne w swoim rodzaju globalne badanie opinii publicznej, które analizuje działania oraz przeszkody w transformacji ekologicznej.
mapa

Barometr transformacji ekologicznej

Grupa Veolia, globalny lider w usługach środowiskowych, wraz z firmą Elabe opublikowały raport „Barometr ekologicznej transformacji”. To pierwsze i jedyne w swoim rodzaju globalne badanie opinii publicznej, które analizuje działania oraz przeszkody w transformacji ekologicznej.

Wyniki badań jasno wskazują, że świadomość zagrożeń i wymagań klimatycznych jest w Polsce wysoka. To dobra wiadomość. Teraz powinniśmy tę wiedzę właściwie wykorzystać, stawiając na innowacje i rozwiązania proekologiczne, m.in. postulowaną przez Veolię dekarbonizację
Frederic Faroche
Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu w latach 2018 - 2023

78% Polaków wyraża poczucie ekologicznego i klimatycznego lęku.
Polska znajduje się w wysokiej średniej wśród 25 krajów i na 3. miejscu w Europie
(za Włochami i Hiszpanią), gdzie poczucie narażenia na ryzyko klimatyczne i środowiskowe jest najwyższe - wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Veolia i Elabe. 

Barometr ekologicznej transformacji

Badania, które stanowiły podstawę do stworzenia „Barometru ekologicznej transformacji”, zostały przeprowadzone w 25 państwach na pięciu kontynentach z udziałem ponad 25 tys. osób (ok. 1 tys. na kraj). Kraje te zostały wybrane ze względu na demografię, wskaźnik emisji gazów cieplarnianych, a także różnorodność w zakresie kultury oraz polityki prowadzonej w obszarze ochrony środowiska. 


Wśród nich znalazły się m.in.: Francja, Hiszpania, Polska, Czechy, Holandia, Niemcy, Meksyk, USA, Kolumbia, Brazylia, Nigeria, Arabia Saudyjska oraz Australia. Sumarycznie wszystkie kraje, w których prowadzone zostało badanie, reprezentują prawie 60 proc. światowej populacji oraz są odpowiedzialne za ok. 68 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. 

Jedną z przyczyn zmian klimatu jest globalne ocieplenie wywołane działalnością człowieka. W ubiegłym roku na Ziemi było średnio o 0,3 st. C cieplej, niż w ciągu ostatnich 30 lat i o ok. 1,2 st. C więcej niż średnia temperatura panująca na naszej planecie w XIX wieku. 

– Zmiany klimatyczne to fakt i nie możemy go ignorować. Tego samego zdania jest 78 proc. Polaków wyrażających poczucie ekologicznego i klimatycznego lęku. Niepokoi nas m.in. degradacja ekosystemu oraz postępujące zachorowania z powodu zanieczyszczeń – mówi Frédéric Faroche, prezes i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. – Dlatego musimy postawić nie tylko na rozwój gospodarczy, ale równorzędnie dbać o ochronę środowiska i odnawianie zasobów świata. Nawet jeśli oznaczać to będzie trudne i kosztowne rozwiązania. Badania wskazują, że jako społeczeństwo polskie jesteśmy na to gotowi: według „Barometru transformacji ekologicznej” 60 proc. Polaków niemal w pełni akceptuje zmiany, jakie niosą ze sobą rozwiązania ekologiczne – podkreśla.

– Wyniki badań jasno wskazują, że świadomość zagrożeń i wymagań klimatycznych jest w Polsce wysoka. To dobra wiadomość. Teraz powinniśmy tę wiedzę właściwie wykorzystać, stawiając na innowacje i rozwiązania proekologiczne, m.in. postulowaną przez Veolię dekarbonizację. Zdaję sobie sprawę, że to praca na lata, ale musimy ją wykonać. I to wspólnie, działając jako społeczeństwo – zauważa Frédéric Faroche. – My, jako Veolia mamy, jasno zarysowany plan zmian na rzecz środowiska, ale sami wszystkiego nie osiągniemy. Niezwykle ważne są w tej kwestii nowoczesne regulacje prawne, dlatego mam nadzieję, że w procesie zmian będą też uczestniczyć władze wykonawcze – podsumowuje.

Całość badania „Barometr ekologicznej transformacji”, przeprowadzonego przez Grupę Veolia we współpracy z francuską firmą badawczo-konsultingową Elabe, dostępna jest na globalnej stronie Grupy Veolia