Agnieszka Bator i Michał Dziennik
Veolia wspólnie z Volkswagen Poznań SA wdrożyła innowacyjna koncepcję pozwalającą na przeprowadzenie ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni Volkswagena w Poznaniu poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego. Dzięki temu rozwiązaniu ciepło odpadowe zostało ponownie wykorzystane w mieszkaniach, a emisja dwutlenku węgla do atmosfery została zmniejszona o ok. 1070 Mg /rocznie.
Agnieszka Bator
Inżynier ds. Rozwoju
pracuje w Veolii 19 lat
„Kto nie chce znajduje powód, kto chce znajduje sposób”. Ja staram się słuchać i szukać rozwiązań.
Michał Dziennik
Kierownik Wydziału Inżynierii i Ekonomiki Dystrybucji
pracuje w Veolii 28 lat
Jakość jest ważniejsza niż ilość.
Agnieszka
Najfajniejsze w Michale jest to, że się nie zraża.
Nawet jeżeli rozwiązania, które wymyślił nie da się zastosować w danym momencie, można być pewnym, że Michał zaraz będzie miał nową propozycję. A przy tym jest dobrym inżynierem z dużą wiedzą techniczną, której używa z korzyścią dla naszych projektów.
Michał
Agnieszka jest bardzo solidna i dokładna.
Lubię z nią współpracować, bo wiem, że jeśli nawet mi coś umknie, ona na pewno wszystkiego dopilnuje. A przy tym potrafi zbudować dobre relacje z klientem, co jak wiadomo zazwyczaj jest już połową sukcesu.
Agnieszka
Wydaje mi się, że byłam dobrym łącznikiem pomiędzy klientem i jego oczekiwaniami, a naszymi inżynierami, którzy musieli te rozwiązania zaprojektować i wdrożyć w życieI
Michał
Cieszę się, że mogę sobie przypisać współautorstwo koncepcji technicznej tego rozwiązania. A jeszcze bardziej jestem dumny z tego, że ono dobrze funkcjonuje.
Agnieszka
Z mojej perspektywy początkowo największą przeszkodą było przekonanie klienta do szerszego spojrzenia na ten projekt, nie tylko jako projekt wykorzystania ciepła odpadowego w ilości, którą on sam mógłby zagospodarować. Klient miał gotowe własne rozwiązanie, które w zasadzie pozbawiłoby nas sprzedaży ciepła do tej fabryki. To było bardzo trudne, żeby udowodnić im korzyści z realizacji naszego pomysłu. Poza tym nie mieliśmy referencji w podobnym zakresie.
Michał
Patrząc z perspektywy czasu, to chyba największą przeszkodą do pokonania było zdobycie zaufania inżynierów po stronie klienta. Takiego zaufania technika do technika, które pozwoliło na wspólną pracę i przekonanie ich do naszej kompetencji i wiedzy.
Agnieszka
Przede wszystkim to, że nie byłam z nim sama.
Mieliśmy zespół, który się wspierał i pełne przekonanie, że razem możemy osiągnąć naprawdę wiele.
Michał
Zaufanie do ludzi, z którymi pracowałem, zarówno w Veolii jaki i po stronie klienta.
No i wiara, że tworzymy rzeczywiście coś wartościowego dla obu stron oraz chęć wdrożenia innowacyjnego rozwiązania.
Agnieszka
Wiara, że tworzymy coś nowego, korzystnego dla środowiska – to ciepło było dotąd marnowane, a my udowodniliśmy, że można je wykorzystać.
Michał
Inżynierska ciekawość i determinacja, żeby zastosować pierwsze tego typu rozwiązanie w Poznaniu.
Agnieszka
Odpowiadam za rozwój handlowy i rozlicza mnie się z wyniku, dlatego najważniejsze dla mnie było przekonanie klienta do naszego pomysłu i podpisanie umowy.
Chociaż oczywiście cały czas uczestniczyłam w projekcie w fazie jego realizacji i widziałam, z czym zmagają się na etapie wdrożenia, moi koledzy od techniki i eksploatacji.
Michał
Chyba ten moment, w którym my już byliśmy wewnętrznie przekonani co do koncepcji nad którą chcemy pracować i zaczęliśmy do niej skutecznie przekonywać inżynierów u naszego klienta.
Stworzył się taki pozytywny klimat intelektualny, którego skutkiem jest nasze innowacyjne rozwiązanie.
Agnieszka
Och, my znamy się już dość długo i niewiele pozostało do odkrycia. Chociaż ja zawsze jestem pod wrażeniem wiedzy technicznej.
Michał
Ja podziwiam Agnieszki determinację. No a naukę czerpię z jej podejścia do klienta i umiejętnego budowania relacji.
Agnieszka
Jestem członkiem zespołu, który wie, że od jego pracy zależy końcowy sukces, więc daję z siebie maksimum zaangażowania i rzetelności.
Michał
Jestem takim inicjatorem nowych rzeczy, lubię inspirować ludzi, z którymi pracuję i bardzo doceniam wsparcie, które mi dają.
Agnieszka
„Kto nie chce znajduje powód, kto chce znajduje sposób”. Ja staram się słuchać i szukać rozwiązań.
Michał
„Jakość jest ważniejsza niż ilość”
Agnieszka
Ten projekt otworzył nam drzwi, które były przez wiele lat zamknięte.
Dzięki zaufaniu, które wypracowaliśmy, klient przyjął naszą ofertę na podłączenie do ciepła systemowego nowych budynków w swojej drugiej fabryce w Poznaniu. A przed nami rozmowy o kolejnych projektach.
Michał
Rozwiązanie techniczne, które wypracowaliśmy w tym projekcie da się powielić w innym miejscu.
Dlatego teraz przyglądamy się naszym pozostałym klientom przemysłowym i ich procesom technologicznym, żeby zobaczyć jaki potencjał odzysku ciepła mamy u każdego z nich.
Agnieszka
Jestem pewna, że ten projekt pozwoli nam na pogłębienie naszych relacji z klientem i wypracowanie kolejnych rozwiązań, których efektem jest także zwiększenie ochrony środowiska naturalnego.
Michał
Udało nam się wypracować naprawdę innowacyjne rozwiązanie i to jest wspaniałe, potrafimy wciąż wykrzesać z siebie potencjał do rozwoju jakości tak ważnego dla mieszkańców miast produktu jakim jest ciepło systemowe.
Agnieszka
Jestem pewna, że najciekawsze projekty dopiero przed nami.
Ona jest już na wyciągnięcie ręki, a w obszarze technicznym czeka nas prawdziwa rewolucja i chcę być jej współautorem.